Zaproszenia ślubne

jak wypisać zaproszenia ślubne?

Zaproszenie gości na swój ślub nie wydaje się być zbytnio trudną rzeczą. Przecież wystarczy podać wszystkie szczegóły dotyczące waszego wielkiego dnia, czyli datę, adres kościoła oraz miejsce przyjęcia. Wydaje się proste prawda? Mimo wszytko wydaje nam się, że na pewno zadacie sobie parę pytań podczas wypisywania i wręczania zaproszeń. Przecież nie robicie tego codziennie! Dlatego odpowiednio wcześniej zapoznajcie się z naszymi wskazówkami na ten temat zaproszeniowego savoir-vivre i nie dajcie się zaskoczyć.

 

kiedy zacząć zapraszać gości na wesele?

W przypadku, kiedy planujecie standardowy ślub i większość rodziny wie o tym, że on się odbędzie optymalnym czasem na wręczenie zaproszeń będą ok. 3 miesiące przed planowaną uroczystością. Jeśli wasz ślub odbędzie się zagranicą bądź w nietypowym terminie (np. w trakcie świąt) należy poinformować gości jak najszybciej jest to możliwe. Tutaj optymalny czas wynosi nie mniej niż 6 miesięcy przed ślubem.

wręczać osobiście, czy wysyłać?

Dobrym zwyczajem jest wręczenie zaproszeń ślubnych osobiście. Oczywiście czasami nie jest to możliwe z różnych względów (np. gdy mieszkacie za granicą). Zawsze jednak warto wykorzystać wasz przyjazd do kraju i spotkanie z rodziną np. w nadchodzące święta na wręczenie zaproszeń. Grono najbliższych wam osób powinno bezwzględnie otrzymać zaproszenia podczas osobistego spotkania. W przypadku dalszej rodziny i znajomych (jeśli nie macie możliwości wręczenia ich osobiście) możecie skorzystać z wysyłki pocztą, ale w takim wypadku pamiętajcie o dodatkowej kopercie, aby papeteria ślubna nie uległa zniszczeniu w trakcie transportu.

czy rodzicom daje się zaproszenie?

Często wasi rodzice współorganizują ślub, więc trudno zapraszać ich na przyjęcie, które sami finansują. Jednak nawet jeśli tak jest to zaproszenia dla rodziców można potraktować jako pamiątkę i zadbać o to, aby zaprosić rodziców w ciekawy sposób. Stworzenie oddzielnego zaproszenia dla rodziców (np. w formie waszego zdjęcia) jest popularną formą, przecież nie wyobrażacie sobie tego dnia bez nich. Zawsze warto im o tym przypomnieć.

wypisane ręcznie, czy drukowane?

Pismo odręczne w zaproszeniach ślubnych to bardzo dobry pomysł. Goście na pewno docenią wasz dodatkowy wysiłek włożony w ręczne wypisanie ich imion i nazwisk samodzielnie. Wydaje się wam, że wasz charakter pisma się nie nadaje? Nie macie na to czasu? Bez problemu możecie zamówić już w pełni wydrukowane zaproszenia, jednak pamiętajcie o dokładnym sprawdzeniu listy, aby uniknąć literówek.

nazwiska – odmieniać czy nie?

Najczęściej popełnianym błędem w odmianie nazwisk w języku polskim jest ich nieodmienianie. Prawie wszystkie polskie nazwiska są odmienialne przez przypadki, a ich nieodmienianie to błąd. Dlatego też należy odmieniać nazwiska w zaproszeniach ślubnych. Jeśli mamy do czynienia z nazwiskiem podwójnym odmieniamy jego dwa człony.

R.S.V.P. – co to znaczy?

To skrót pochodzący od francuskiego zwrotu, który dosłownie znaczy proszę odpowiedzieć. Na około miesiąc przed ślubem będziecie musieli potwierdzić dokładną liczbę gości na przyjęciu. Dzięki odpowiedzi zwrotnej od zaproszonych gości łatwo możecie tą liczbę określić. W prośbie zamieście swoje numery telefonów – to znacznie ułatwi komunikację. Jeśli nie otrzymaliście odpowiedzi zwrotnej do czasu podanego na zaproszeniu sami wykonajcie telefon do gości.

Podsumowując…

Zamawiając zaproszenia warto zamówić kilka sztuk na zapas, w przedślubnym zamęcie bardzo łatwo jest przypadkowo pominąć jakiegoś z gości. Dodatkowo, jeżeli zdecydujecie się na zaproszenie dodatkowych osób może okazać się, że na domówienie zaproszeń jest za późno.

Koniecznie pamiętajcie o pamiątkowym zaproszeniu dla was, które wyląduje w pudełku pamiątek ze ślubu.

 

 

Potrzebujesz wsparcia przy organizacji swojego ślubu?

NASZA OFERTA

Napisz do mnie